Káptalantóti vallással kapcsolatos műemlékei, egyedi tájértékei színes és tág halmazt képeznek. A védett római katolikus templom a község központi részén, a templomdombon helyezkedik el példamutatóan gondozott, virágokkal telehintett környezetben. A szőlőhegyi kápolnák körét gazdagítja a Bács-hegyen épített Mária kápolna, és bizonyára sokak fülének cseng ismerősen a Sabar-hegyi templomrom is, mely kedvelt turista célpont.
Elragadó tájképi környezet: a Tóti-hegy tetején érjük el ezt a csodaélményt (A Sabar-hegy és a Bács-hegy irányába tekintünk)
E nagyszabású építmények mellett a település egyéb szakrális emlékekkel, kőkeresztekkel is büszkélkedhet. A falu nyolc különböző pontján kerül a szemünk elé feszület, a szőlőhegyeket is megajándékozták szép kivitelű értékekkel.
A Diszeli határba nyúló Bács-hegyen létesült kápolna közelében, az odavezető út mentén egy elágazásnál emelkedik a Bács-hegyi kereszt.
A növényzettel övezett feszület kőből készült, talapzata lépcsőzetes. Sötét színnel kiemelték a feliratot: „Az Isten Dicsöségére Álitatott. 1888”.
Középrészén kis bemélyedésben Mária szobra áll. Az egyenes szárvégződésű, egyszerű kereszten Krisztus alakja zárja az emléket.
A legemlékezetesebb pillanatok egyike fűződik a borászatáról, kiváló borairól híres Sabar-hegy kőkeresztjéhez. Egy színekkel telített kellemes őszi nap végén, napnyugta idején haladtam az akkor még számomra ismeretlen földúton, s bevillant, hogy a térképen látottak alapján a Sabar-hegyi kereszt közelében kell járnom. Még pont sem került a gondolatom végére, mire az emelkedő tetejéhez érve hirtelen előugrott a formás, léptékében tökéletesen tájba simuló kőfeszület. Hatása, az új felfedezés ereje minden várakozást felülmúlt!
Már az első találkozáskor tudtam, hogy minden évszakban vissza fogok ide térni, feltöltődési szándékkal egyedül és természetesen a családommal is.
A területen birtokkal rendelkező nagy múltú Lőke család présháza mellett áll, Lőke-keresztnek is nevezik. A család visszaemlékezése nyomán tudjuk, hogy Lőke Lajos állíttatta.
Kő talapzaton foglal helyet, környezetét virágok teszik meghittebbé. Alsó részén látható az állítás éve, 1886. Feljebb került a monogrammal és a család címerével, illetve felirattal ellátott mező.
A középrész felett emelkedő kereszten szépen kidolgozott Krisztus szobor függ, felette INRI felirat áll.
A keresztet és rendezett környezetét kiemelten védeni kell, az építményt a környező szőlőkkel és öreg gyümölcsfákkal, és a présházzal!
Következő célpontunk a Hegymögi kereszt.
A Tóti-hegy délnyugati felén, a Hegymögi dűlőben találjuk ezt a tájképi szempontból is meghatározó jelentőségű szakrális kisemléket.
A kereszt erőteljesen megdőlt.
Lábazatán vonalas szegélyezésű keretben a következő, még éppen kivehető felirat látszik: „Dicsértessék a Jézus Krisztus 1890.”
A középső részén fülkében Mária zömök, imádkozó alakja áll.
A kereszt a helyi védelmen felül országos egyedi védelmet is érdemelne. Eredeti értékeit megőrző megújítása esedékes lehet.
A Balaton-felvidéki kultúrtáj jellegzetes, semmihez sem hasonlítható varázslatos képét erősítik Káptalantóti keresztjei is, immár a település értéktárának előkelő szereplőiként. Óvjuk, csodáljuk őket együtt!
Szöveg és fotók: Pető Piroska
Minden jog fenntartva.
További információ: Káptalantóti Települési Értéktára
https://drive.google.com/drive/folders/1FeLLLlX0SWYMzn38MVQ2GH70iJ9hCefA
https://www.youtube.com/watch?v=PUJmO8CvMcg&t=26s
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.