Az örvényesi Öreg-hegy egyik legöregebb, védelemre érdemes pincéje
A Balaton északi partján, Balatonfüredtől nyugatra fekvő Örvényesen gyerekkoromban rengetegszer átgurultunk, a 71-es főút mentén elterülő falu a kirándulók körében elsősorban vízimalmáról ismert. Az Aszófő és Balatonudvari közötti terület három eltérő egységet mutat: a kedves utcákkal büszkélkedő ősi településmagot, a vízpart közelében húzódó fürdőtelepet, és a kicsiny Örvényes óriási értékét: a szőlőhegyet.
Az örvényesi Öreg-hegy távlati képe, jobbról az aszófői Öreg-heggyel
Kilátás Sajkod felé a hegy aljától
A falu iránti érdeklődésem akkor vált komollyá, amikor 2006-ban egy egyetemi nyári gyakorlat keretein belül a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal együttműködve kiválasztottuk egyedi tájérték felmérés céljára. Az értékek felkutatása előzetes tájékozódást követően nagy lendülettel kezdődött, a felfedezési vágy óriási lelkesedéssel párosult, hisz már az első bejáráskor megfogott a csendes, tiszta település egyedi hangulata. A műemlék vízimalom, a kőhíd és a temetőben álló megújított templomrom elismert értékekként voltak már jegyezve, azonban a rejtélyes Öreg-hegy meglepetései várakozáson felül hatottak, és tovább mélyítették a pincék, présházak iránti érdeklődésemet.
A nyári melegben, fényképezőgéppel és térképekkel felszerelkezve indultam a szőlőhegy meghódítására. Az épületállomány kedvező állapota már messziről érzékelhető volt. Az elsők között bűvölt el a Kispécsely-hegy felé vezető út mentén álló, nádtetős épület, melyet pár évvel később, a települési értéktár létrehozásakor ismerhettem meg közelebbről.
Az 1858. évi kataszteri térképen Ther Josef tulajdonában jelölik, ma is a Ther család birtokának része.
Nádtetős, eredeti formájában megtartott, présházból és pincéből álló, kiemelkedően régi és értékes épület. Oromzatán a padlásszellőző alatt felirati tábla látható.
Ajtaja bámulatos, napsugaras díszítésű, ez az egyik legszebb ajtó a szőlőhegyen.
Belseje eredeti, a pinceajtón ANO 1794 felirat látható.
A présház rész fafödémes, földes padlózatú. Tüzelőberendezés és falitéka is emeli néprajzi jelentőségét.
Környezetében művelt szőlő található, nemrég új telepítést hajtottak végre.
Tájképi jelentőségű biológiai tájértékek, diófák fokozzák a hangulatot és adják a pincének az árnyat.
Az utóbbi években nem hagytam ki egyetlen évszakot sem, amikor tehetem, meglátogatom a pincét és minden alkalommal elgondolkodom, hosszasan nézem, és mindig mutat valami újat, az érdeklődést, alázatot látva megnyílik. Olykor mintha bölcs gondolatokkal fordulna felém...
Nézzük, milyen arccal mosolyog ránk tavasszal:
nyáron:
ősszel:
és télen:
Immár több tapasztalattal a hátam mögött továbbra is értetlenül állok a helyzet előtt: vajon egy ekkora értéket képviselő épület, agrártörténeti tájérték, páratlan hangulatú pince hogy maradhatott ki a védett épületek sorából? A településképi eszközök segítségével minden esetre reméljük mielőbbi helyi védettségét... Ez a minimum! Az örökségvédelmi értékleltárban természetesen előkelő helyen szerepel, csak úgy, mint a falu helyi értéktárában. A kapcsolódó anyagok az örvényesi honlapon megtekinthetők.
Anti bácsi mutatja a padláson az ollós-szelemenes szerkezetet.
A híres vízimalom turisztikai vonzereje jól működik, szívből ajánlom, hogy ne érjük be ennyivel, a falu további látnivalói - az őstölgyes, a Séd-völgy- kivételes élményt garantálnak! A szőlőhegyre felkanyarodva pedig egy varázslatos világ tárul elénk, lenyűgöző panorámával és végtelenül kedves présházakkal, köztük a Ther-pincével.
Szöveg és fotók: Pető Piroska
Minden jog fenntartva!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Merlot 2021.04.07. 22:29:41
Máraival élve elhatároztam 34 éve: "Ha megöregszem, pincét akarok, ezt már szilárdan elhatároztam. Semmi mást nem akarok az élettõl."